Rodinné zápisky tří – Amulet (recenze)
Originální komiksy pro dětské čtenáře jsou v čase předvánočním rozhodně něco, co stojí za pozornost, a tak společně nahlédněme do prvních dvou svazků komiksové série Amulet, které u nás vydalo nakladatelství Paseka. Zkušení fanoušci komiksů zajisté zbystří, vzpomenou-li si na dřívější kousky od Paseky, jakým byly kupříkladu knihy Rainy Telgemeierové, moderně pojatá tábornická dobrodružství Záleskautek či lehce hororový komiks Agnes a sedmý host. Ať už máte rádi fantasy klasiku, s žánrem se teprve seznamujete, anebo jste pouze zvědaví, jak může autor japonské národnosti zpracovat západní vlivy ve své tvorbě, Amulet může být vhodnou volbou. V prvních dvou svazcích Paní kamene a Prokletí kamene se totiž otevírá příběh, jenž může upoutat opravdu takřka každého…
Kazu Kibuishi, autor grafického románu Amulet, se sice narodil v Tokiu, ovšem záhy se spolu s matkou a bratrem přestěhoval do Spojených států, takže ho formovala nejen kultura japonská, ale i americká. Dle vlastních slov bylo právě zmíněné stěhování důvodem, proč začal kreslit. Chyběly mu oblíbené postavičky z japonských seriálů, a tento „stesk“ se následně stal jeho inspirací. Vystudoval filmovou vědu na Kalifornské univerzitě a následně pracoval nejen jako animátor, ale začal se věnovat i komiksové tvorbě. Už jeho prvotina Daisy Kutter slavila úspěch a získala cenu YALSA za nejlepší titul pro děti a mládež. Komiks Amulet pak začal vycházet od roku 2008, celkem čítá osm knih a několikrát se ocitl v žebříčku bestsellerů The New York Times.
Probudí se síla kouzelného amuletu?
Sourozenci Emily a Navin se s matkou přestěhují do starého domu, kde objeví leccos nejen o svých předcích, ale i záhadný magický amulet. Jak už to bývá, brzy zjistí, že nejsou v domě sami, a zakrátko se ocitá v nesnázích i jejich matka. Společně se vydávají do Alledie, alternativního světa, kde čelí nejen zlovolným nepřátelům, ale také síle magického amuletu, vlastním strachům i slabostem. A zatímco se v první knize s Alledií teprve seznamují a získávají přátele a spojence, v knize druhé se už naplno zapojí do boje s temnými elfy. Očekávat tedy můžete nejen akční scény, ale i napětí, záhady i především podivuhodnou atmosféru magického světa. Tvorba Kazuo Kibuishiho v sobě skrývá vzácnou syntézu světů, které si zdánlivě nemohou rozumět. V průběhu čtení si sečtělý fanoušek jistě vzpomene na jiné známé příběhy, zároveň ale musí ocenit i svěžest a lehkost, s jakou japonský autor dokáže odlišné vlivy zpracovat. Jaký dojem zanechaly knihy u cílové skupiny?
Jedinec A – prvorozená z náctiletých dvojčat, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.
Malá Emily s bratrem Navinem objeví tajemný amulet a dívka se stane jeho nositelkou – Paní kamene. Poté, co je jejich matka unesena, se vydávají do tajemné země, stanou tváří v tvář temnému elfímu princi i králi bez tváře. Ačkoli by mi měl připadat elfí princ jako záporná postava, jevil se mi spíš rozporuplně a záhadně. Nedokázala jsem se na něj dívat jako na typického zloducha, naopak mi připadal spíš jako někdo, kdo potřebuje pomoc. Uvidím v dalších dílech. Líbilo se mi, jak se v průběhu příběhu mění Emily i Navin. Pod tíhou dobrodružství dospívají a uvědomují si, že i jedna jediná drobná událost může změnit lidský život, ba i člověka samotného. Knihy bych doporučila čtenářům starším než je uváděných osm let. Přišlo mi, že komiks lépe ocení děti okolo dvanácti. Naopak u starších či dospělých čtenářů podle mého názoru hrozí, že se s postavami plně neztotožní.
Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.
Poté, co se Emily spolu s bratrem Narvinem a maminkou přestěhuje do starého domu, objeví nejen spoustu tajemného, ale i průchod do magického světa. Tam se oba sourozenci zapojí do složitého a nelítostného boje proti temným elfům. Díky kouzelnému amuletu není Emily tak úplně bezbranná, ovšem za moc se platí. Asi tohle jsem si z komiksu odnesla nejvíc. Hlavní hrdinka na sobě nesla obrovskou tíhu, která ji mohla každou chvíli převálcovat. Na ramenou jí leželo kruté břemeno. Ať už totiž ve vás někdo věří nebo ne, takový zápas opravdu nelze vybojovat bez pomoci. Z postav mě zaujal temný elfí princ. Jak už to bývá, i on měl v sobě rozpor a neshodne se s otcem, který touží po stále větší moci. Motivy jeho jednání nejsou vůbec čitelné, dávají ale tušit, že se nebude jednat o přímočarou postavu a můžeme se od něj dočkat překvapení. Sympatickou postavou byl lišák-průvodce Leon. Celkově ve mně příběh zanechal dobrý dojem, líbil se mi a jsem zvědavá, jak bude pokračovat dál.
Asi nejzajímavějším motivem komiksového příběhu Amulet, který ovšem slibuje mnohem víc a ne jen obyčejné dobrodružství, je motiv moci, jejího zneužití a stravující touhy po jejím hromadění. Magické předměty jsou totiž sice přitažlivá věc, avšak jejich kouzlo nebývá zadarmo. I když tento komiksový příběh patrně neotevře generace prarodičů a nakladatel uvádí věkovou hranici osmi let, není na škodu si ho přečíst i v dospělosti. Nápaditost, atmosféra i půvab alternativního světa Alledie nabízí nejen napětí a svižný příběh. Nadšení budou jistě rodiče a děti propadlí světům Hayao Myazakiho, fanoušci moderních fantasy sérií či ti, kdo si oblíbili originální svět osiřelého chlapce Warrena s kráčejícím hotelem. Zklamaní ale nebudou ani ti, kteří se s podobnými příběhy chtějí teprve seznámit. Amulet je pro nezkušené čtenáře opravdu skvělým začátkem a rozhodně se vám nestane, že byste se v Alledii cítili ztracení či zmatení.
Kazu Kibuishi: Amulet 1 – Paní kamene
vázaná, překlad Michal Prokop, 192 stran, 329 Kč
Kazu Kibuishi: Amulet 2 – Prokletí kamene
vázaná, překlad Michal Prokop, 224 stran, 329 Kč
Související článek:
Alledia a magický amulet… (ukázky)
1 932 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora