I Smrť si občas rád zatančí…
Když se spojí příjemné s užitečným, jistě má každý dobrý pocit. Pokud ovšem spojíte příjemnou a užitečnou věc s lidmi, kteří umí věci zařídit, nestačíte se divit, co všechno je možné. Maškarním bálem se rozhodli členové Klubu Terryho Pratchetta ukončit svou rok trvající sbírku na podporu výzkumu Alzheimerovy nemoci a ten samý večer slavnostně její výtěžek předat i AD Centru, jehož zástupci byli také přítomni. Tancem, efekty i zpěvy pak oslavit úspěch i celoroční úsilí. Ale jak to dopadne, když Smrť provází večerem, baletka zmizela s kocourem Silverem, k tanci a poslechu hraje neúnavná kapela, tombola vykazuje nebývale hodnotné a dokonce i chutné ceny, spatříte Gytu Oggovou zamlada a o pořádek se starají Auditoři reality?
V úterý 28. února proběhl v divadle Gong pravý Zeměplošský maškarní bál. Pozvání obdrželi nejen členové klubu, ale i široká veřejnost, která se také mohla zapojit i do již zmiňované sbírky. Když totiž v roce 2007 oznámil Terry Pratchett na stránkách Paula Kidbyho, že mu byla diagnostikována právě Alzheimerova nemoc, leckterý fanoušek literární fantastiky klesal na duchu. Sám spisovatel ovšem nesložil ruce do klína a obratem věnoval na výzkum této nemoci jeden milion dolarů. Dál se neúnavně věnuje psaní knih a aktivně se i zapojuje do boje proti této zákeřné nemoci. Český Klub Terryho Pratchetta se rozhodl svého spisovatele podpořit a zorganizovat sbírku pro AD Centrum, které výzkum Alzheimerovy nemoci provádí u nás v České republice. A jak to celé dopadlo?
Večer byl ve znamení oslav. Sotva se slavnostně začalo a náležitě poděkovalo sponzorům, chopila se nástrojů kapela Jam Band a taneční parket ožil. Je ovšem nutno podotknout, že zvolení muzikanti hráli skutečně nejen k tanci, ale i k poslechu. Ač nenápadní, velmi příjemně dokreslovali atmosféru večera. Mezi návštěvníky se procházel Smrť (Martin Matejka), neúnavná porota pod odborným dohledem Jana Kantůrka, dvorního překladatele Terryho Pratchetta, vyhodnocovala soutěž o nejkrásnější masky a udílela body. První zpestření večera pak bylo velmi edukativní. Uvedla ho totiž skutečná profesorka hopsologie Elvíra Němečková a jednalo se o ukázku proslulého „Morrisova tance“ v podání souboru Bandance. Návštěvníci tak mohli ocenit nejen zajímavý historický, sociologický, folkloristický a jinak -ický výklad, ale také mistrovství tanečníků i tanečnic. Po dalším hudebním bloku, kdy se roztančil i Smrť a někteří Auditoři, přehráli zástupci AD Centra v čele s doc. MUDr. Alešem Bartošem scénku ze života pacienta a získali si publikum svým jemným humorem. (Smrť měl sice původně ohlásit baletku Mášu, ale bohužel umělkyně byla den před plesem viděna s kocourem Silverem…)
Při třetím hudebním bloku už taneční parket nebývale žil. Smrť vytvářel složité choreografie společně s Darth Vaderem, taneční páry proplouvaly a mezi nimi se honila trojice Nac Mac Fíglů. Ale to se již blížil konec a závěrečné vyhlašování, předávání i losování. Zmínění Nac Mac Fíglové, jejichž jedinou „vadou na kráse“ byl podle odborníka Jana Kantůrka pouze fakt, že se v předsálí nestrhla rvačka, vyhráli i soutěž o nejkrásnější masku. Losovány byly i první ceny tomboly, a tak sladký dort putoval do Divadla v Dlouhé a originál ilustrace Paula Kidbyho s věnováním Terry Pratchettovi či výtvarné portfolio Joshe Kirbyho s podpisem Terryho Pratchetta do rukou nových šťastných majitelů. Vyvrcholením večera bylo ovšem předání výtěžku sbírky zástupcům AD Centra. Doc. MUDr. Aleš Bartoš převzal toho večera z rukou zástupců Klubu Terryho Pratchetta symbolický šek na 173.000,- korun. Podle jeho slov to byl první finanční dar, který v dosavadní kariéře nezískal od státu, ale od soukromých osob. Jednalo se ovšem o předběžný odhad, výtěžek se nakonec ustálil na hodnotě vyšší než 192.000,- korun. Celý obnos podpoří vydání vzdělávací publikace pro neurology v České republice, jeden z výtisků by měl dostat i sám Terry Pratchett. Na závěr večera pak nechybělo společné provedení Ježčí písně.
Když si uvědomíme, jak obrovský kus organizační práce za vším stojí, nezbývá než uznale pokývat hlavou. Zeměplošský maškarní bál byl nejen velmi příjemným večerem, částka, která putuje na dobrou věc, více než úctyhodná a dokonané dílo skutečně dobré. Jak vtipně poznamenali sami Auditoři reality / organizátoři, sbírka je vlastně pro ně samé, aby zvýšili své šance na zdravé stáří. Těm z vás, které zajímají podrobnosti o organizaci sbírky, nezbývá než doporučit návštěvu pražského Trpasliconu, kde se 10. března na veřejné schůzi Klubu Terryho Pratchetta dozvíte víc.
Když se spojí příjemné s užitečným, jistě má každý dobrý pocit. Pokud ovšem spojíte příjemnou a užitečnou věc s lidmi, kteří umí věci zařídit, nestačíte se divit, co všechno je možné…
Na závěr dovolte několik odkazů:
Překlad proslovu Terryho Pratchetta na konferenci Alzheimer’s Research Trust ze 13. března 2008, konaného v Bristolu, v Anglii.
Autorem fotografií je DORFL the Sane.
1 960 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora