Fantasy na malířském plátně: Terese Nielsenová
Ve spolupráci s bratrem Ronem Spencerem.
Jméno Terese Neilsenové a Magic: The Gathering klidně můžeme vyslovit jedním dechem, protože od roku 1995 vytvořila pro tuto sběratelskou karetní hru přibližně 170 ilustrací. Pro vydavatele Wizards of the Coast mohla začít pracovat ještě dřív, už na prvním setu nově připravovaného projektu. Jenže v té době byla firma v pozici, kdy výtvarníkům mohla nabídnout jen minimální plat s případným výhledem do budoucna, pokud se hra chytí. Nielsenová se k nim tedy připojila až o pár let později a zůstala jim věrná už skoro dvacet let. Přitom chtěla původně studovat záhady lidského mozku, jeho fungování a lidskou psychiku. Jenže netušila, jaký obor si přesně vybrat, a rozhodnout se pro umění bylo pro ni více než přirozené. Svoji roli v tom sehrála jedna blízká osoba…
Spoustu dalších prací nejen z prostředí Magicu najdete na stránkách Terese Nielsenové.
Už jsme tu měli manželskou dvojici, bratrskou dvojici a Nielsenová tvoří jednu polovinu další sourozenecké dvojice, která se prosadila v ilustrátorské branži. Vyrůstala se starším bratrem Ronem v Nebrasce, na odlehlém místě, kde neměli šanci trávit volný čas ve společnosti dalších dětí. Co se na první pohled může zdát jako nedostatek, se nakonec proměnilo v klad – zábavu našli oba sourozenci jinde, ve výtvarném umění. Nielsenová tvrdí, že právě samota a „že jsem byla izolovaná se svým bratrem Ronem a jeho zvrácenou myslí, měly největší vliv na mojí osobnost.“ Ron Spencer propadl Magic: The Gathering úplně stejně jako ona. Přestože není problém najít v jejich stylu výrazné odlišnosti, občas se uchýlí ke spolupráci, která nekončí jen přemýšlením nad kompozicí a motivem ilustrace, ale Nielsenová mu dokonce několikrát stála modelem. To je u fantasy umělců docela obvyklé, když centrum jejich tvorby leží v zachycení postav, což vyžaduje předlohu s určitými gesty a výrazy. Kam jinam se obrátit pro ochotné modely, než k rodině a přátelům? Jednou z jejích nejoblíbenějších karet je ta s názvem Samite Elder, jsou na ní totiž zachyceny všechny čtyři děti Nielsenové i s jejich babičkou.
Za návštěvu jistě stojí také galerie Terese Nielsenové na deviantARTU.
Oba sourozenci také pro svoje fanoušky provádějí tzv. extrémní alterace, tedy službu, která spočívá v překreslení nebo dotvoření motivu na oficiálně vydané kartě (ať už nová verze souvisí s původní hrou, nebo ne). Nielsenová se setkala s různými žádostmi na začlenění oblíbených postaviček do ilustrace, od Pikachu po Homera Simpsona, a dokonce vydala několik plakátů s nově upravenými obrázky. Na začátku kariéry pomáhala navrhovat zábavní parky, malovala pro DC Comics a pro Marvel, karty i grafické novely (např. Ruins, ilustrovanou společně s bývalým manželem Cliffem Nielsenem). Z dalších známých projektů stojí za zmínku obálky pro komiks Xena či karty pro hru Harry Potter z roku 2001. Velkou porci času Nielsenové zabrala práce pro George Lucase, který ji podpořil při hledání nového výtvarníka pro značku Star Wars. Konkrétně šlo o knižní a komiksové obálky, obaly figurek nebo zvláštních edic, které se začaly vydávat po uvedení druhé trilogie v kinech.
Obsáhlou galerii prací Terese Nielsenové na téma Hvězdných válek najdete zde.
Jako absolventka umělecké skoly je zručnou realistickou výtvarnicí, pro kterou jsou na plátně vždy nejdůležitější postavy. Na jejich úkor také bývá potlačeno pozadí, obvykle mnohem méně propracované. Pro zdůraznění dodává figurám výraznou obrysovou linku, která je vykrojí ze zbytku plátna. Nielsenová přeskakuje mezi akrylovými barvami, pastelkami, airbrushem, kvašem a olejovými barvami, ale vždy vychází z pečlivě připravené základní kresby. Její specialitou je aplikace plátků zlata na malbu, především u soukromých projektů nebo u velkých pláten na zakázku. Zásadní změnou z profesního i osobního hlediska pro ni bylo pozvání k projektu Angel Quest. Ten se sice tváří jako klasická karetní hra, jeho smyslem je ale vyvolat aktivitu, která povede k pomoci a laskavosti ve skutečném světě. Po letech, kdy dělala téměř výhradně komerční zakázky, se tak Nielsenová našla v práci, která má zcela pozitivní a duchovní charakter.
Zajímavá návštěva přímo v pracovně Terese Nielsenové.
883 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora