Ocenění

Fantastické seriály: CIZINKA

Autor | Aktuality | Pondělí 22 srpna 2016 10.25

Knižní série o ženě procházející mezi staletími si svůj prvotní a senzační úspěch připsala už v roce 1991. Od té doby stačila autorka Diana Gabaldonová dokončit sedm románových pokračování v rámci hlavní dějové linie, vedlejším postavám dopřála prostor v několika povídkách, novelách a románech a ve své práci ještě zdaleka nekončí. Televizní adaptace Cizinky byla uvedena poprvé před dvěma lety, a pokud bude i nadále každá série představovat jeden díl knižní řady, pak má autorka snad dostatek času dokončit svoji další knihu. Historicko-romantický seriál s prvky fantastiky je určen především romanticky založenému publiku. Kvalitou zpracování a žánrovým přesahem má ovšem jistou šanci zaujmout i běžné diváky…

outlander-poster

Cestování časem vyvolané neopatrným šaháním na kameny začíná krátce po skončení druhé světové války, kdy se Claire (Caitriona Balfeová) a Frank (Tobias Menzies) Randallovi vydávají na dovolenou do Skotska. Claire se během poklidného sbírání bylinek najednou ocitne v polovině osmnáctého století pronásledovaná červenokabátníky a její život nabere zcela nový směr. Věk skotských horalských klanů se blíží ke svému konci a jakobitské povstání je takřka na dohled od svého rozuzlení při rozhodující bitvě u Cullodenu. Claire si jako cizinka z jiného světa zvyká na prostředí skotského venkova, kde najde své dočasné útočiště a kde se vedle mnoha jiných postav objeví i James Fraser (Sam Heughan), jenž konečně rozetne její city vedví.

Představte si, že byste se náhle objevili v historické době vzdálené dvě stě sedmdesát let od současnosti. Možná nebudete vědět, kdo zrovna sedí na královském trůnu, nebudete nejspíš ani vědět, zda probíhá nějaký válečný konflikt přímo ovlivňující dění v kraji, a zcela určitě nebudete vědět, která strana je ta správná. Tak tohle všechno naštěstí Claire ví, protože si to sotva před pár hodinami nastudovala a s tou poslední položkou jí napomůže hlas jejího srdce. Jejím úhlavním nepřítelem je ještě ke všemu člověk, který vypadá na chlup stejně jako její manžel. Pod stejnýma očima se místo vlídného muže skrývá nemilosrdný mučitel a její city jsou najednou rozkrájené jako koláč.

Pokud něco seriálu škodí, pak jsou to vypravěčské snahy hlavní hrdinky. Ačkoli jsem tento prvek zpočátku vnímal jako neopakovatelnou příležitost vhlédnout do nitra ženské duše, v prvních dílech poukazuje pouze na Claiřinu naivitu a později se omezuje na vysvětlování něčeho, co je divákovi zcela zřejmé nebo přímo trapné. Dalším mínusem jsou výchovně a mateřsky vedené konflikty, které si mezi sebou Claire a James užívají. Ona má vždy ten správný a emancipovaný názor, on se chová jako malý spratek. Chápu, že se pro účely příběhu musí nějak vybudovat obraz nezaškoleného kloučka, zvlášť v případě, kdy jsou představitelé obou hereckých rolí stejně staří, ale po pár výstupech už je ta šablona až příliš ohraná a otravná.

Jednu z hlavních rolí zaujímá drsná skotská krajina, pro jejíž nejlepší zachycení dělá kamera maximum. Efektní podhledy při západu slunce mezi kopce zahalené mlžným oparem dělají s atmosférou hotové divy. Tím větší škoda je, že se v druhé řadě seriálu dění přesune do Paříže předrevolučních let, kterou vždycky nejlépe zahrála Praha a nejinak je tomu i v tomto případě. Od takové změny si divák většinou přirozeně slibuje větší množství intrik a sexu. To první je zde dočista jalové a toho druhého by mohlo být víc. Později ovšem nabere seriál zase ten správný směr vedoucí k slzopudnému finále sbírajícímu vavříny za šikovně vyprávěnou a seskládanou příběhovou mozaiku.

Cizinka nenudí. To je možná to největší překvapení ze všech. Nejen, že se na seriál zejména díky hlavní představitelce a křivkám okolní krajiny příjemně kouká, ale i herecké výkony mimo ústřední trojici jsou na velice slušné úrovni a hudba v čele s úvodní písní se zcela vymyká běžnému seriálovému standardu. Ve vybraných scénách dovede být seriál až překvapivě silný, když jednorozměrné postavy najednou ukážou svou druhou tvář. Někdy dokáže být dokonce i překvapivě krutý. Přes veškerou krev a zlámané kosti je ovšem Cizinka stále dílem spíše z červené knihovny. S jakýmkoli doporučením bych byl v tomto případě více než opatrný, protože pokud si drsnou skotskou historii v televizi nedokážete představit jinak, než jak ji představuje Statečné srdce, tak jste s Cizinkou úplně vedle.

CIZINKA

USA, 2014 – 2016, 16×64 min

Režie: Richard Clark, Anna Foerster, John Dahl, Brian Kelly aj.

Předloha: Diana Gabaldon

Scénář: Ronald D. Moore, Richard Kahan, Ira Steven Behr

starz-logo

Související odkazy:

HUMANS ♦ MR. ROBOT ♦ PENNY DREADFUL ♦ BLUNT TALK

AMERICAN HORROR STORY ♦ AGENTS OF S.H.I.E.L.D. ♦ UTOPIA

THE WALKING DEAD ♦ THE EXPANSE ♦ LIMITLESSFOREVER

AGENTKA CARTEROVÁ ♦ MĚSTEČKO PINES ♦ THE WHISPERS

SENSE8 ♦ DAREDEVIL ♦ BLACK MIRROR11.22.63STRANGER THINGS

4 903 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 20 »

  1. Komentáře by Jana Dvořáčková — 23.8.2016 @ 16.43

    Jé, že bych tam udělala chybu se zájmenem přivlastňovacím? Je to samozřejmě moje blbost, ale to víte, učím se psát potají, a kdyby to zjistil otec, tak mě okamžitě provdá 🙂 .

  2. Komentáře by standa.e — 23.8.2016 @ 19.47

    Jana: Tak hlavně bylo třeba to tady zase trochu rozhejbat, ne? 😉

  3. Komentáře by Jana Dvořáčková — 27.8.2016 @ 11.26

    stando: Diskuse se hýbe líně 🙂 , ale já za tu dobu stihla dokoukat první řadu. Navzdory prvnímu dojmu mě to příjemně překvapilo. Ničeho v příběhu není moc, ani málo. Sympaťáci přijatelně padnou, záporák je místy k politování. Krásná krajina tomu dodala tu pravou atmosféru. Včera jsem jukla na první díl druhé řady a furt mě zajímá, jak to bude dál (hrdinka tam řekla trefnou věc: ve dvacátém století bylo moc hluku). Stále se mi ale zdá, že to není spíš ženská záležitost, i když podle nějakých komentářů na legii budou asi čtenářkami předloh spíše ty. Co jsem tak koukala na rozsahy knih, autorka se s tím nemazlí 🙂 . Kdyby vyšly jako audio, asi po nich sáhnu, mám teď takovou poslouchací závislost.

  4. Komentáře by standa.e — 27.8.2016 @ 12.41

    Jana: Já už tedy nové seriály načínám jen výjimečně a spíš nechávám pomalu odumírat ty rozkoukané, jak je postupně studia ukončují. Nové pak rozkoukávám opravdu jen výběrově a i s vědomím, že mi třeba uteče perla. Člověk nemůže vidět všechno. Aktuálně ovšem začínám cítit absťák po Doctorovi Who 😉

  5. Komentáře by standa.e — 27.8.2016 @ 12.48

    Jana: Ale určitě si zkus sehnat Culloden z produkce BBC (z roku 1964). Je to takový ten typ dokumentu, kdy se (neviditelný) TV štáb pohybuje mezi protagonisty děje, komunikuje s nimi, oni mu samozřejmě odpovídají… Ten formální kontrast je půvabnej, ale je jen takovou perličkou, samotný obsah je až děsivě mrazivý. Všechny ty dnešní moderní dokumenty-rekonstrukce (dokudrama) se mají ještě hodně co učit.

  6. Komentáře by Cloudy — 27.8.2016 @ 14.02

    Jana: K závěru první sezóny Cizinky jsem se v článku raději nevyjadřoval. Říkal jsem si, že štáb si při natáčení musel užít spoustu legrace a že výsledek má k nějaké uvěřitelnosti hodně daleko a intenzivní prožitek je až moc vychtěný (v knize je to prý mnohem lepší). A začátek druhé sezóny se s tím taky nemaže: „Tady máte barák, peníze, postavení a já zatím jedu pryč. Tak čau.“

    Ale třeba díl, který se prakticky nehne z jedné místnosti a nechá i diváka pěkně podusit, nebo sourozenecká rivalita na Leochu – to člověka chytí a nepustí.

  7. Komentáře by Jana Dvořáčková — 27.8.2016 @ 15.30

    stando: Ohledně Doctora mi mluvíš z duše. I novým seriálům šanci dávám, ale také určitě nestíhám vše. To bych nesměla spát.
    A díky za doporučení.

    Cloudy: Pokud bych měla odhadnout, jak první řada skončí, takové finále by mě nenapadlo ani omylem.
    No, bylo mi chvílemi divné, že kapitána nikdo nehledá, protože s tím nebyli hotoví za pět minut. Ale jak píšeš, napadlo mě také, jak to asi muselo vypadat na place. Když jsem v tomhle duchu začala uvažovat u „Hry o trůny,“ úplně jsem si kazila zážitek 🙂 .

  8. Komentáře by p.urban — 29.8.2016 @ 22.07

    Ano, tohle nekorektní dělení na ženy a muže musí okamžitě přestat. Všichni musí být důsledně označováni jako „to“.

  9. Komentáře by Jana Dvořáčková — 31.8.2016 @ 15.28

    p.urban: A proč třeba seriálům neříkat „Móóóc dlouhé filmy.“

  10. Komentáře by Cloudy — 20.9.2016 @ 12.35

    Jana: Jak to vlastně dopadlo? Padla kroupa nebo přišlo zklamání?

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.