Fantastické seriály: BLUNT TALK
Patricka Stewarta znáte všichni jako kapitána Picarda nebo profesora Xaviera. Dovedete si ho ale představit v roli moderátora televizní show, který je zároveň třikrát rozvedeným alkoholikem nešetřícím ztřeštěnými nápady a silnými slovy? Hned v prvním dílu sitcomu Blunt Talk je policií nachytán v autě s prostitutkou, pustí se do souboje a na střeše auta obklíčen policisty recituje Shakespera. Samozřejmě, je přece Brit.
Walter Blunt je nyní moderátorem poměrně úspěšné večerní show, která se pohybuje někde mezi talkshow, Stephenem Colbertem a výběrovým zpravodajstvím. Býval ale vojákem a sloužil mimo jiné v konfliktu na Falklandách. Tam se seznámil s Harrym, který byl pod jeho velením už tehdy a zůstává pod ním i dnes jako komorník. Vztah Blunta s Harrym někdy evokuje Růžového pantera (obzvlášť ty ranní souboje), někdy pro změnu Černou zmiji a další klasicky britské sitcomy. Nedá se ale jednoduše zařadit – a Blunt Talk také ne.
Humor seriálu nabírá plný rozsah od záchodového přes vztahový a situační až po chytré slovní přestřelky. Místy lehce připomíná britcomy, ale jindy je spíše americký a někdy zkrátka úplně nezařaditelný. A pokud si myslíte, že Blunt je šílená postava, vězte, že nikdo tady není normální – to je jasné už z první epizody. Celé seriálové osazenstvo je značně šílené, ale příjemným, humorným způsobem. Freudián, kterého vedení stanice přizvalo po Bluntově úvodním skandálu kvůli nařízené terapii, tu bude mít hodně práce.
Blunt se musí poprat se svým skandálem, klesající sledovaností, problémy s reportáží, novým sousedem filmujícím porno, snahou omezit alkohol, bývalou manželkou a výchovou syna, moderní technikou i nedostatkem sexu. Ani jeho kolegům se nevyhnou více či méně absurdní situace od odhalení zvláštních úchylek až po ozkoušení hráčské vášně. Zpočátku si možná budete říkat, co to u všech čertů sledujete. Kdyby hrál Blunta kdokoli jiný, možná byste seriálu ani nedali šanci. Stewartovi je ale role ušitá na tělo. Shakespearovsky vážný britský gentleman tak po útěku před rozzuřeným manželem milenky skáče z mostu na pramici, v zoufalství hledá funkční vodovodní kohoutek na záchodě nebo dělá televizní interview sám se sebou.
Seriál není jen sledem hlášek a vtipných situací. Zobrazuje i vážná témata jako nejrůznější psychické potíže, příznaky demence u manžela Bluntovy produkční, samotu či diskriminaci. Daří se mu je zamíchat do děje tak, že nejsou směšné, neztratí na závažnosti, ale zároveň stále drží lehkovážný tón celé Blunt Talk. Zatím bylo odvysíláno devět z celkových deseti plánovaných dílů první série a už byla schválena i druhá. Dvacet dílů by mohl být pro seriál tohoto formátu ideální rozsah. Snaha o větší ždímání potenciální dojné krávy by postavám neprospěla, ale zatím to vypadá, že ji tvůrci udrží na uzdě. Mimochodem, v části epizod se jako hráč na piano Phil objeví i Brent Spiner, známý jako Data z ST:TNG. Ukážou se časem i další startrekovští herci? Můžeme v to doufat…
Blunt Talk
USA, 2015
10 x 30 minut
1 665 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora