Drsná pastva pro oči vás vtáhne a nepustí (recenze)
Co se stane, když dáte dohromady dva renomované komiksové autory a jako podklad pro jejich práci použijete povídku jednoho z největších spisovatelů vědecko-fantastické literatury? Buď vznikne totální paskvil, nebo něco, na co se bude přísahat jako Schwarzenegger na svůj doutník. Drsná škola je komiksem, kterému se povedlo dosáhnout kýženého výsledku a navíc vás totálně smete vymazlenou vizuální stránkou. Comics centrum coby tuzemský vydavatel komiksu opět předvedl, že si svá děťátka hodně hýčká a čtenářům je předkládá jako v bavlnce. Však se také jejich digitální podklady užijí i v zahraničí, a to ne poprvé. Není totiž důležité zúčastnit se, ale zválcovat konkurenci na všech frontách.
Jméno Frank Miller je pro čtenáře komiksů sázkou na jistotu. O tom není téměř pochyb. Tentokráte ovšem usedl pouze do scénáristického křesla a kresbu přenechal někomu jinému. Navíc se volně inspiroval povídkou Elektrický mravenec od Philipa K. Dicka. Tudíž v podstatě nebylo ani moc co zkazit. Dicka jako autora vědeckofantastických románů můžete buď milovat, nebo nechápat, pravděpodobně není moc variant mezi tím. Pravdou však je, že svou tvorbou inspiroval mnoho tvůrců a dle jeho předloh a námětů už toho vzniklo požehnaně. Nerad používám slovo kult, ale pro tohoto spisovatele jde o označení více než příhodné. Na někoho může jeho tvorba působit tak, že si uvědomí, že zatím dostatečně neexperimentoval s drogami, ale pro jiné jsou Dickovy vize povinným mozkovým trustem. Jenže pozor, ani jeden ze dvou výše uvedených pánů není tím, kdo by tento komiks tzv. udělal. Tím je třetí do party Geof Darrow. Bez jeho kresby by Drsná škola byla jen jedním z mnoha komiksů a nic víc. Jenže jemu se podařilo perfektně zhmotnit vize obou autorů a ke všemu jim ještě dát kresebně gigantický rozměr, na který jen tak nezapomenete.
A tady je opět čas přihřát polívčičku tuzemskému nakladateli, který původní komiks dle svých slov dva a půl roku digitálně rekonstruoval (ať to již znamená cokoli) a dal mu nový – větší rozměr. Díky tomu vynikne Darrowova kresba mnohem víc a čtenář je pak pohlcen jednotlivými detaily. Na jednom obrázku pak může zkoumáním detailů strávit množství času, který rozhodně nebude promarněný. Na stránce (či dvojstránce) naleznete často jen jediný komiksový panel, který vás ovšem do sebe naprosto vtáhne. Není se co divit, že Geof Darrow za toto dílo obdržel prestižní Eisnerovu cenu pro nejlepšího kreslíře. Říkám to nerad, ale děj komiksu je v tomto případě naprosto podružný. I kdyby vám byl servírován sebevětší balast, tak ho na zlatém Darrowově podnose slupnete jako malinu a ještě budete dělat smutné oči, abyste dostali nášup. Námět je přesně v duchu Phillipa K. Dicka. Hlavní hrdina, který se jmenuje Carl Seltz nebo taky Nixon, možná ještě Harry Burns, vlastně sám moc netuší kým je. Cítí se právoplatným člověkem, ale pod jeho kůží najdeme množství robotických součástek. Sami nevíte, jestli procházíte kyberpunkovým snem nebo je to realita, kterou hlavní hrdina prožívá. A pokud je to realita, je složená z jedniček a nul? Jsou jeho blonďatá sexy manželka, jeho dvě vypečené dětičky a jich mluvící pes realitou, nebo to je to jen vize nahraná do paměti Carla Seltze? Je mu třicet pět let nebo teprve tři měsíce, jak mu tvrdila ta podivná paní, kterou následně poslal do křemíkového nebe?
V tomto případě obrazová složka projevila naprostou dominanci nad složkou dějovou. Ne, že by příběh jako takový byl špatný, ale přes kresbu se k němu musíte vyloženě prokoukat. Pokud budu hodnotit pouze vizuální stránku, pak je Drsná škola na jedničku s hvězdičkou a ještě dvakrát podtrženou. Tohle by měli vystavovat jako plátna v galeriích moderního umění, aby si před tím kvaziintelektuálové mnuli bradku a říkali hmmm. Pokud budu hodnotit komiks jako celek, tak na absolutní vrchol nevyskočí, už třeba jen proto, že jedna z jeho ingrediencí naprosto převálcovala tu druhou…
Frank Miller & Geof Darrow: Drsná škola
vázaná, překlad Václav Dort, obálka Geof Darrow, 128 stran, 699 Kč
810 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora