Ocenění

Diktatura s úsměvem a kostkami (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 15 července 2014 7.55

Lidstvo vždy tíhlo k představám dokonalé společnosti, kde všichni žijí v harmonii a dostatku. S ohledem na zkušenosti s okolo žijícími členy lidského druhu se následně vyvinula antiutopie, nebo kratším výrazem dystopie. Ta označuje svět, kde se utopická idyla v některé fázi zvrtla v neskrývanou diktaturu a útlak obyvatel. A právě do takového světa se dnes podíváme ve hře Euphoria: Build a Better Dystopia od studia Stonemaier Games. Před rokem slavila tato hra od Jameyho Stegmaiera a Alana Stonea úspěch na serveru Kickstarter a díky společnosti Blackfire se jí snad už brzy dočkáme i v českém překladu.

Dvě krabice, jedna hra

Euphoria je určená dvěma až šesti hráčům s herní dobou kolem jedné hodiny. Jedná se o klasického zástupce euro her (viz náš předchozí článek) s mechanismy worker-placement, tedy umísťování omezeného počtu figurek na větší počet herních polí poskytujících různorodé výhody či suroviny. Krabice obsahuje 90 karet, herní desku, 24 speciálních kostek v šesti barvách, 94 dřevěných žetonů, 111 kartonových dílů a žetonů a pravidla hry. Karty představují buď rekruty čtyř herních frakcí, artefakty v podobě zakázaných předmětů (plyšový medvídek, kniha apod.), karty morálních dilemat (např. přečíst nebo spálit knihu?) a konečně přehledové karty. Dřevěné žetony představují především komodity (energie, voda, jídlo, obláčky) a zdroje (zlato, kámen a cihla). Zbylé označují postup ve hře nebo morálku a vědomí hráčových dělníků. Kartonové dílky představují zvláštní budovy, hvězdy autority v šestici hráčských barev, bonusy a v případě hry menšího počtu hráčů také nepřístupná herní pole.

Tento výčet se týká pouze běžné verze, kterou můžete nalézt v obchodech. Existuje ještě druhá verze, kterou můžete najít u jiných hráčů nebo na internetových bazarech, a to speciální verze z kickstarterové kampaně. Ta se liší především zvláštními žetony surovin, které nahrazují některé dřevěné. Zatímco v klasické verzi máte zlato, kameny a cihly znázorněny různě barevnými dřevěnými žetony, ve speciální edici je zlato v podobě malých kovových cihliček, kameny jsou matně šedou barvou natřené skleněné kamínky (můžete je najít např. ve hře Dorn nebo jako ozdobu v květinářstvích) a konečně cihly jsou vymodelované z resinu, což je zvláštní plast využívaný při tvorbě kvalitních figurek. Kartonové žetony autority jsou navíc nahrazeny dřevěnými hvězdami. Kromě herních komponent jsou hry stejné a herní zážitek to nikterak neomezuje.

Počáteční utopie

Cílem v Euphorii není prosté sbírání co největšího množství vítězných bodů, ale být prvním hráčem, kterému se podaří umístit na herní plán všech deset žetonů autority. Na rozdíl od mnoha knih a filmů zde nepředstavujete udatného reka, který se postaví nespravedlivému a utlačovatelskému režimu. Přesně naopak! Stáváte se jedním z mocných, který se snaží získat co největší vliv nad členy čtyř frakcí, které v dystopickém světě žijí. Oproti klasické honbě za body známé z jiných euro her je to vítaná a osvěžující změna.

Nejdříve se na rozloženou herní desku umístí žetony nepřístupných polí dle počtu hráčů. Dále se na herní plochu rozmístí žetony surovin a zdrojů a po zamíchání se lícem dolů umístí šestice budov. Trojice dřevěných horníků se rozmístí na tři počítadla tunelů a čtyři ukazatele přijdou do tabulky frakcí v pravém dolním rohu desky. Následně dostane každý hráč v jedné z barev sadu čtyř kostek, žeton hlavy pro vědomosti, žeton srdce pro morálku a deset hvězd autority. Také obdrží náhodně jednu z karet morálních dilemat a čtyři karty rekrutů, z nichž si nechá dvě. Jednoho rekruta si vyloží lícem nahoru jako aktivního a druhého si nechá lícem dolů skrytě. K čemu všechny výše zmíněné věci slouží a jak probíhá herní kolo, si řekneme za chvíli. Zbývá už jenom umístit žetony srdcí na hodnotu jedna v tabulce morálky a žetony hlav na pole s obrázkem kostky ukazující tři tečky v tabulce vědomostí. Jakmile je vše připraveno, hodí si každý hráč dvěma kostkami, čímž je určen první v pořadí (nejvyšší součet) a zároveň mají všichni připravené své počáteční dělníky.

Budujeme dystopii

Ve svém kole můžete udělat pouze dvě věci – umístit jednoho volného dělníka (kostku) na herní plán, nebo můžete část či všechny své dělníky stáhnout zpět do zásoby. Umístěním dělníků získáváte suroviny a zdroje, které můžete následně dále využívat. Při stahování máte možnost zaplatit jedno jídlo či obláček nebo nezaplatit nic. Pokud zvolíte první možnost, zvýší se vám zároveň morálka o dva a můžete dle toho posunout dřevěný žeton srdíčka v odpovídající tabulce. Bez placení se vám morálka naopak o jedna sníží. Po stažení si všemi staženými kostkami hodíte, čímž získáte nové volné dělníky, které lze rozmístit. Jakmile provedete jednu ze dvou výše uvedených akcí, hraje další hráč a tímto způsobem se nadále střídáte. K čemu tedy slouží všechny ty tabulky a karty okolo a jak umístit na herní plán hvězdy?

Tabulka morálky určuje, kolik karet artefaktů můžete mít na ruce. Tyto karty lze použít nejenom k vyhodnocení morálního dilematu, ale také na některých herních polích jejich odhozením můžete získat výhodu nebo umístit žeton autority. Tabulka hlavy hned pod ní představuje vědomosti vašich dělníků. Čím vyšší je tato hodnota, tím horší to je pro vás coby dystopického uzurpátora. Čím více se váš žeton hlavy dostává na pravou stranu, tím více si přičítáte k celkovému součtu vašich dělníků, tedy hodnoty, které jste na nich hodili. Pokud se tento součet dostane na hodnotu 16 nebo více, dojde jednomu z vašich dělníků, k čemu je využíván, a uteče vám. Vědomosti se mohou zvyšovat například tím, že na velkých sdílených polích poskytujících základní suroviny bude více dělníků, čímž zřejmě mají moc možností vyměňovat si nevhodné myšlenky a názory.

Každá karta rekruta disponuje zvláštní schopností, kterou máte k dispozici. Tunely ukazují, jak se jednotlivé frakce snaží prokopat k sobě navzájem a když se jim to podaří (figurka horníka dojde až na konec tunelu), otevře se možnost využívat pole dávající hned tři suroviny naráz. Zatímco některá pole vám dávají zdroje nebo suroviny, jiná umožní stavět budovy, umístit autoritu, získat karty nebo postoupit na počítadle frakcí. Čím dále se dostává počítadlo frakce, tím větší bonusy máte při jejím využívání. V pokročilé fázi vám také umožní odkrýt skryté karty rekrutů, pokud patří do dané frakce, nebo umístit žeton autority. Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů umístí na herní plán všech svých deset žetonů autority a stává se tak vítězem.

Kdo si počká, ten se dočká

Nebudu zastírat, že Euphoria mě coby euro hra baví herně i tematicky, ačkoliv zde nemůžete čekat příběhový zážitek jako u ameritrash her. Dystopická společnost je zobrazena elegantně a v případě budov velmi vtipně, což ostatně můžete posoudit sami z prototypových obrázků českého překladu. Hraní s kostkami je zajímavé a k tématu hry přidává správu vašich dělníků – necháte si pouze počáteční dva bez rizika, že o některého přijdete, nebo budete utrácet drahocenné zdroje a suroviny, abyste získali všechny čtyři dělníky s možností jejich ztráty?

Vše má jedinou nevýhodu. Původní hra zakoupená prostřednictvím kampaně na Kickstarteru byla cenově velmi příjemná, což bohužel nelze zcela jednoznačně říci o cenách hry dostupné v obchodech. Ačkoliv je hra skutečně dobrá, nezdá se mi její cena zcela adekvátní a s koupí bych tedy počkal, až bude na trhu česká verze od společnosti Blackfire. Ta se bude nepochybně snažit dostat cenu na nižší úroveň, což by mohlo znamenat vhodnější poměr cena / výkon. Jestliže máte rádi hry s jednoduchými pravidly, které ovšem nabízejí dostatečnou variabilitu, velmi málo náhody a zajímavé téma v kombinaci s kvalitními komponenty, mohla by se vám Euphoria doopravdy líbit.

1 095 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.