Ocenění

Z deníku otaku – část 10. – Japan Academy Prize

Autor | Aktuality | Pondělí 8 února 2016 11.15

Před nedávnem jsme si představili ceny, které jsou udělovány v Japonsku každoročně animovaným počinům a které vznikly sloučením hned tří festivalů Tokyo Anime Awards, tento týden bychom se mohli porozhlédnout po ocenění více odborném, Japan Academy Prize for Animation of the Year. Japan Academy Prize jako takové není určeno pro anime seriály a snímky, ale uděluje se pravidelně od roku 1978 celovečerním filmovým počinům japonské produkce a je ekvivalentem amerických Oscarů, ovšem poměrně brzy se s nástupem studia Ghibli začal silně prosazovat i animovaný film. Trvalo ovšem delší čas, než se animované příběhy dostaly do hlavní nominace a nebyl to nikdo jiný než právě Hayao Miyazaki, který tuto skutečnost prolomil s Princeznou Mononoke (1998). Samostatné kategorie se ale celovečerní animované počiny dočkaly až od roku 2007. Jaké tedy bodovaly v posledních letech a kdo jsou letošní nominovaní?

japan-academy-prize

2014

Předloňský ročník Japan Academy Prize for Animation of the Year byl opět zcela v režii studia Ghibli a vizuálního mistrovství Hayao Miyazakiho. Mezi nominovanými nalezneme názvy skutečných hitů, které jsme měli možnost zhlédnout i u nás. Šlo o snímky The Tale of the Princess Kaguya (Příběh o princezně Kaguje, 2013) Isao Takahaty, zajímavý 3D CGI počin Space Pirate Captain Harlock (2013) Shinji Aramakiho, horor na motivy stejnojmenného anime seriálu Puella Magi Madoka Magica: The Movie (2013) Akiyuki Shinba a Lupin the 3rd vs. Detective Conan: The Movie (2013) Hajime Kamegakiho.

Už ze seznamu nominovaných je zřejmé, že nabídka animovaných počinů na japonských ostrovech je opravdu pestrá. Nalezneme tu nejen akční příběh z vesmíru ve 3D, ale i tolik oblíbený horor či jemně vyprávěnou pohádku. Přes tak silnou konkurenci ovšem zůstal nepsaný král japonské animace stejný a hlavní cenu si odnesl Hayao Miyazaki za The Wind Rises (Zvedá se vítr, 2013), biografický snímek o Jiro Horikoshim, leteckém inženýrovi, který navrhl slavný stíhací letoun Mitsubishi A6M, tzv. Zero.

2015

Ročník 2015 měl vítěze předem zřejmého. Na stříbrná plátna se vrátil populární kocour Doraemon v novém zpracování, a tak neměl mezi nominovanými ve své úspěšnosti konkurenta. Ale protože i mezi nimi najdeme nesmírně zajímavé snímky, je třeba nominované nejen zmínit, avšak alespoň i krátce představit. S historickými křivdami i příběhy lidí, které poznamenal konec druhé světové války, se vyrovnává drama dvou chlapců Giovanni’s Island (Giovanniho ostrov, 2014) Mizuho Nishikuba. V napjaté době, kdy se japonský ostrov Shikotan stane součástí Sovětského svazu, se spřátelí dva chlapci s ruskou holčičkou a společně prožívají nejen radosti, ale i divoké historické události, které tuto oblast po druhé světové válce postihly.

When Marnie Was There (Léto s Marnie, 2014) Hiromasa Yonebayashiho je oficiálně prvním snímkem studia Ghibli po odchodu Hayao Miyazakiho do penze a adaptací stejnojmenné dětské knížky Joan G. Robinsonové. Třetím nominovaným je zástupce populárních manga a anime seriálů Detective Conan: Dimensional Sniper (2014) Kobun Shizuna, čtvrtým potom Buddha 2: Tezuka Osamu no Budda – Owarinaki tabi (2014) Toshiaki Komury, který je adaptací mangy Budha Osamu Tezuky. Jak již bylo řečeno výše, vítězem se ovšem stal 3D animovaný kocour Stand by Me Doraemon (2014) Takashi Yamazakiho.

2016

V letošním roce vítěz ještě není znám, ovšem mezi nominovanými opět nalezneme kvalitní snímky a známá režisérská jména. V řadě devatenáctý počin ze světa Dragon Ballu Tadayoshi Yamamura Dragon Ball Z: Resurrection ‚F‘ (2015), který je rovněž prvním japonským snímkem určeným pro kina IMAX 3D a 4DX, The Boy and the Beast (2015) Mamoru Hosody, multimediální projekt Love Live! School Idol Project (2015), adaptace mangy Hinako Sugiury Miss Hokusai (2015) pod režijním vedením Keiichi Hary a jemný příběh The Anthem of the Heart (2015) Tatsuyuki Nagaiho. Pětici nominovaných tedy známe a nechme se překvapit, koho určí japonská odborná veřejnost jako nejlepší počin roku 2015.

1 024 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Slavo — 8.2.2016 @ 11.43

    Opäť kvalitné informácie, ďakujem.

  2. Komentáře by Ronkar — 9.2.2016 @ 15.04

    Díky za info. Některé věci mě zaujali a v budoucnu na ně určitě mrknu 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.