Ocenění

Z deníku otaku – část 16. – Tokyo Anime Awards 2016

Autor | Aktuality | Sobota 4 června 2016 10.25

V sedmé části našeho deníku otaku jsme se seznámili s jednou z nejprestižnějších anime cen Tokyo Anime Awards, která je každoročně udělována na Tokyo Anime Awards Festivalu. Přestože v podobě, v jaké v současnosti existuje, funguje TAAF teprve třetím rokem, spojení, z něhož vzešlo, se ukázalo jako úspěšné a přesahující hranice japonských ostrovů. V dnešní části se tedy ohlédneme za letošním ročníkem, jenž proběhl v březnu 2016, zopakujeme jména nominovaných a seznámíme se s vítězi. Letos totiž rozhodně bylo na co se dívat a v nabídce se neobjevovala pouze japonská anime, ale snímky z celého světa a jednu z hlavních cen si nakonec odnesl producent z Francie. TAAF si tedy prozatím drží nejen punc kvalitní přehlídky, ale nabírá i na světovosti…

016_TAAF2

Rozhodování odborné poroty v ročníku 2016 na TAAF skutečně nebyl žádný med. Do soutěže se přihlásilo celkem čtyřiadvacet celovečerních snímků z celého světa a 522 počinů v kategorii krátkometrážní film. V nekomerčním festivalovém klání byla tedy konkurence skutečně veliká a je třeba s uznáním ohodnotit i výkon poroty. Hlavní cenu Grand Prize v kategorii celovečerních filmů nakonec vybojoval francouzský snímek Tout en haut du monde (Až na Severní pól, 2015) režiséra Rémi Chayého. Půvabný počin sleduje příběh patnáctileté ruské aristokratky Saši, která uteče z domova. Nejen aby se vzepřela dohodnutému sňatku, ale především proto, aby nalezla svého dědečka, významného vědce a polárníka, který se dosud nevrátil ze své poslední expedice.

V půvabně prosté kresbě vyprávěné putování ruské dívenky porotu přesvědčilo natolik, že snímku udělila hlavní cenu. Jméno Rémi Chayého není pro diváka animované fantastiky příliš známé. Jeho podílu na kreslených počinech si mohli všimnout snad jen poctivci, kteří sledují závěrečné titulky do posledního. Pracoval jako komiksový tvůrce, ilustrátor a kreslíř a kouzlo animace objevil až později. Poté, co se pracovně vyskytoval v Asii, kouzlu animovaného filmu propadl a navázal i studiem na l’École du film d’animation de la Poudrière. Až na Severní pól je jeho celovečerním debutem. Vynikající zprávou pro fanoušky animované fantastiky je jistě i fakt, že příběh patnáctileté Saši promítnou i naše kina. Premiéra byla prozatím stanovena na září tohoto roku.

Zvláštní cenu si odneslo netradiční a moderní zpracování starých legend čínského režiséra Tian XiaoPenga Monkey King: Hero is Back (2015), v jehož anglické verzi uslyšíme v hlavní roli Jackieho Chana. V kategorii krátkometrážních snímků, kde porota musela zhlédnout neuvěřitelných 522 počinů, byl nakonec nejúspěšnější chorvatský režisér Siniša Mataić se snímkem Off Belay vyprávějící příběh dvou přátel, které spojuje láska k horolezectví.

Komerční část soutěže Animation of the Year ve filmové kategorii naprosto jednoznačně ovládl japonský hudební film Love Live! The School Idol Movie (2015). Cenami i kasovním úspěchem ověnčený snímek líčí příběh devíti dívek, které se rozhodnou zachránit školu tím, že se stanou „školními idoly“. Počin vznikl na motivy stejnojmenného anime, které stejně jako celovečerní film režíroval Takahiko Kyógoku, a už v prvních týdnech po uvedení na stříbrná plátna trhal návštěvnické rekordy. Tsutomu Mizushima, jehož anime Shirobako potom ovládlo kategorii televizní tvorba, vsadil také na příběh z uměleckého prostředí. Ovšem tentokrát z prostředí samotné tvorby anime. Poté, co opustí školní klub i školu, se pětice přátel ponoří do profesionálního světa anime a divák je vtažen nejen do zákulisí tohoto odvětví filmového průmyslu, ale i do samotných životních peripetií hlavních postav.

Letošní ročník TAAF tedy nachystal skutečně pestrou a bohatou nadílku animované tvorby z celého světa. A i když u nás nemáme tak snadný přístup k nejnovějším seriálům a snímkům, těšit nás může fakt, že držitel Grand Prize, Až na Severní pól (2015), se v našich kinosálech objeví.

919 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.