Alif, neviditelný: Hacker jako ochránce utlačovaných (ukázka)
G. Willow Wilsonová není tradiční americkou spisovatelkou. Už za studií konvertovala k islámu a dnes střídavě žije v egyptské Káhiře a americkém Seattlu. Své životní zkušenosti popsala v oceňované autobiografii The Butterfly Mosque (Motýlí mešita, 2010) a věnuje se rovněž psaní komiksových scénářů. Také její debutový román nezapře inspiraci v arabském světě – jde o příběh nadaného hackera, jenž se v nejmenované blízkovýchodní diktatuře snaží pomáhat lidem pronásledovaným režimem. Kniha patří k tomu nejzajímavějšímu, co nám letos fantastický žánr přináší, což mimo jiné dokládá i Světová cena fantasy (World Fantasy Award) a nominace na Pamětní cenu Johna W. Campbella.
G. Willow Wilsonová: Alif, neviditelný
brožovaná, překlad Michal Prokop, obálka Ivan Brůha, 376 stran, 299 Kč, vydalo nakladatelství Paseka
V nejmenované diktatuře na Blízkém východě chrání mladý arabsko-indický hacker své klienty – disidenty, islamisty a další psance – před zvídavými zraky policejních šmejdilů. Ve své digitální identitě se podepisuje jménem Alif, prvním písmenem arabské abecedy. Jenže pak se věci začnou komplikovat: dostane košem od aristokratky, do které je zamilovaný, a do jeho počítače se nabourá šéf digitálních složek státní bezpečnosti, přezdívaný Boží pařát. Na scénu vstoupí prastará kniha Tisíc a jeden den, tajný rukopis džinů, o němž se on i Pařát domnívají, že by mohl zahájit nový věk informačních technologií, a Alif musí s pomocí viditelných i neviditelných sil bojovat nejen o svůj život. Fantaskní román, který mísí prvky technothrilleru s urbánní fantasy východního střihu, je stejně tak orientální pohádkou a napínavým dobrodružstvím, jako neskutečně zábavným pojednáním o hranicích osobní svobody a úkladech našich digitálních já.
„Opojný amalgám science fiction a fantasy, který propojuje naše obavy z aktuálních politických represí s nadpřirozenými bytostmi z Tisíce a jedné noci.“ – Washington Post