Tajemné sedmikostelí (ukázka)
Fantastika je literatura přebohatá, od komerčních braků, v nichž se blýskají meče ať už kouzelné či technologicky zdokonalené, přes propracované vize jiných světů až k nejasně stanoveným okrajům, kde se fantazie mění v zdánlivě všední realitu a naopak. Ať už máte rádi příběhy ze samotného jádra fantastického žánru, kde je jejich příslušnost jasná od počátku do konce příběhu, anebo se rádi vydáváte k proměnlivým hranicím, občas není od věci vyzkoušet něco nového. Pro mnohé z vás to může být kupříkladu dílo uznávaného anglického spisovatele Petera Ackroyda, jehož román Hawksmoor právě vydalo nakladatelství Paseka a my vám, jak už se stalo dobrým zvykem, tuto knihu nejprve připomínáme formou ukázky…
Peter Ackroyd: Hawksmoor
vázaná, překlad Johana Labanczová, 296 stran, 299 Kč
Londýn počátku osmnáctého století, pozvolna se vzpamatovávající z následků rozsáhlého ničivého požáru, je městem nuzáků i boháčů, tradičních pověr a tajných nauk i osvícenské racionality a elegance. Architekt Nicholas Dyer, pověřený výstavbou sedmi nových městských kostelů, hodlá zajistit svým chrámům nesmrtelnost krutým rituálem: v základech každého z nich má spočinout mrtvé lidské tělo. O dvě stě padesát let později vyšetřuje londýnský detektiv Nicholas Hawksmoor záhadnou sérii brutálních vražd, ke kterým dochází právě poblíž Dyerových kostelů…
Známý anglický prozaik si ve svém precizně komponovaném díle brilantně pohrává se vzájemným zrcadlením odlišných historických rovin, identitou skutečných a fiktivních historických postav i svárem racionálního a metafyzického vnímání světa. Jeho střídavě hororový, fantasmagorický i lyrický román, vyznamenaný mj. Whitbreadovou cenou a Cenou deníku The Guardian za nejlepší prózu, patří k těm, z jejichž moci není lehké se vymanit ještě dlouho po jejich dočtení.
Na toto som čakal už nejaký čas, určite kupujem!
Taky se na to těším, ale četba bude evidentně pořádná šichta. Po třetí přečtené větě už skoro nevím, o čem byla ta první. Nu, snad to Johana Labanczová přežila ve zdraví.